Platba mobilem nebo hodinkami

Po směnném obchodu přišly na svět peníze a ty byly po dlouhou dobu nejrozšířenějším platidlem.  Po bankovních kartách a možnosti platit s nimi bezkontaktně jsme svědky dalšího rozvoje. Hlavním předpokladem je, že vaše banka tento způsob plateb podporuje a že máte k dispozici zařízení, které hodláte používat, tedy mobil, resp. chytré hodinky, které podporují technologii NFC.
mobil hodinky peníze
Mobilní telefon
Princip fungování je obdobný jako při bezkontaktní platbě bankovní kartou. Karta obsahuje NFC čip, který prostřednictvím elektromagnetického pole při přiblížení obdrží energii, tím se aktivuje a předá platebnímu terminálu údaje, potřebné k provedení platby. Na rozdíl od karty je čip napájen přímo akumulátorem mobilního telefonu. Z hlediska bezpečnosti je používání mobilu mnohem výhodnější, protože je chráněn vašimi biometrickými údaji, zatímco ztracenou či odcizenou platební kartu při platbách do 500 Kč nebo na internetu lze neoprávněně používat až do jejího zablokování. Navíc mobilní telefon můžete prostřednictvím internetového bankovnictví jednoduše odebrat ze seznamu přístrojů, oprávněných k platbám a tím jej také zablokovat.
Chytré hodinky
Hodinky, které hodláte k platbám používat, musí mít NFC čip a musí na nich existovat platební služba, kterou vaše banka podporuje. Platba chytrými hodinkami není dosud tak masivně podporována jako platba mobilem, ale situace se rychle zlepšuje. Konkrétní podmínky o způsobech platby a jejich podpoře ze strany konkrétních bank je vhodné zjistit při výběru chytrých hodinek, ještě před jejich nákupem.
mobil peníze
Výhody?
Vzhledem k tomu, že už přes téměř všechny platební terminály lze platit bezkontaktně a velká část bankomatů je vybavena bezkontaktní čtečkou karet, takže si můžete pomocí mobilu či hodinek vybrat i hotovost, bankovní kartu už nepotřebujete, nemusíte ji tedy s sebou nosit. Nejdůležitější je ovšem zabezpečení a to je prostřednictvím biometrických údajů mnohem vyšší.