Jak správně pečovat o olejovanou dřevěnou podlahu?
Pokud jste vlastníky dřevěné masivní podlahy, jistě jste si vědomi toho, že o takovou podlahu musíte řádně a správně pečovat. Nejdůležitější je si uvědomit, že dřevo je velice háklivé na vodu a všelijaké okolní prvky. Prostředí je zásadním faktorem, který rozhoduje o tom, zda je nebo není vhodné do interiéru.
– Vlhkost
Dřevo reaguje negativně na vlhkost. A to klidně i vzdušnou. Pokud je vlhkost vzduchu více než sedmdesát procent, dřevo může začít bobtnat, nebo se kroutit.
– Sucho
Stejně tak ale ovlivňuje dřevěné podlahy i to, zda není v interiéru příliš velké sucho. Pokud je vlhkost vzduchu pod třicet až třicet pět procent, může se stát, že se podlahy začnou smršťovat. Největší riziko je v zimě. Topná sezona vysušuje podlahy více než přirozené světlo v letních měsících.
Je nutné zamezit praskání a jizvám na dřevěné podlaze. Jak se tedy vhodně starat o podlahu, pokud chceme, aby nám vydržela minimálně jednu generaci?
Zajistěte správnou vlhkost vzduchu
Teplota vzduchu by měla být mezi sedmnácti až dvaceti pěti stupni celsia. Pokud je teplota vyšší, měla by stoupat i vlhkost v prostoru, aby nedošlo k vysušování dřeva za únosnou hranici, kdy dřevo praská.
– Zvlhčujte vzduch v zimě
– Používejte odpařovače v letních měsících
– Květiny v místnostech pomáhají vyrovnávat vlhkost
Ošetřete své podlahy vhodnými způsoby. Ideálně si k tomu vezměte bavlněný hadr a přípravek určený na váš typ podlahy. Pokud použijete obyčejnou vodu, podlaha se může lámat. Po ošetření speciálním olejem byste měli použít k leštění podlah a k jejich udržení saténový olej, tedy jej nastříkat na podlahu a setřít bavlněným suchým hadrem. Po ošetření olejem byste neměli po podlaze chodit, ani tam nepouštět své čtyřnohé mazlíčky.
Pokud vlastníte mořené olejové dřevěné podlahy, musíte o podlahu nejenom pečovat pravidelně, ale také musíte často horní vrstvu celou renovovat dvěma vrstvami oleje.