Jak dlouho trvá získat hypoteční úvěr?
Všichni dobře víme, že bankám všechno příšerně trvá. Je to především tím, že mají milion otázek a potřebují vše doložit. Ať je to potvrzení od zaměstnavatele o pravidelných příjmech, výpis z registru dlužníků nebo soupis rodinného rozpočtu a výdajů. Tohle všechno totiž budete muset nejspíš doložit, když si zažádáte o klasickou hypotéku.
Na co všechno se hypotéka vztahuje a na co ji tedy můžete využít? Vzhledem k tomu, že se jedná o účelový úvěr, můžete z poskytnutých financí uhradit pouze některé věci. Vzít si ji můžete na:
- stavba nového domu,
- koupě bytu,
- rekonstrukce nemovitosti,
- koupě pozemku,
- pořízení družstevního bytu.
Když potřebujete finance rychle
Úplně stejně můžete využít i nebankovní hypotéku, která ovšem nemá tak přísná pravidla. Příjmy můžete mít nižší, ale mít je musíte. Tolerantní jsou také v případě registru dlužníků. Úroky jsou trochu vyšší, ale ne o tolik. Splátky si můžete rozdělit až na 30 let a ke schválení dojde do 24 hodin. Na rozdíl od klasiky tak získáte peníze skutečně velice rychle.
Mnoho lidí se těmto společnostem snaží vyhnout, protože mají strach z nekorektního jednání. V minulosti to tak zajisté bylo, ale už je to dávno minulostí. V posledních deseti letech v Čechách vyrostli jak houby po dešti a valná většina z nich je skutečně spolehlivých.
Průměrná rychlost
Při využití tradiční cesty musíte počítat s vyřízením v době mezi třemi až šesti týdny. Neplatí to ale vždy. U družstevních bytů může být situace složitější, a tím pádem se doba prodlouží. Stěhování může odložit také předání klíčů, protože většina stávajících majitelů chce nejdřív počkat, až budou mít kupní cenu na účtu.
To ale není všechno. Než se oficiálně stanete majiteli, musíte počkat dalších 30 až 40 dní. Přesně tolik času zabere katastru nemovitostí, než přepíše jméno majitele v systému. A počítat byste měli také se změnou trvalého pobytu a čekáním na nový občanský průkaz.