Jak se bránit proti virům a hackerským útokům?

Email
Velice dobře si rozmyslete, kterou z doručených zpráv se rozhodnete otevřít. Je sice pěkné, když vám někdo oznámí, že jste se stali výherci několika milionů korun nebo jste zdědili zlatý důl v Austrálii, ale buďme realisté. Rovněž mail ve stylu „Ahoj, tady Lenka. Pěkně jsme spolu zapařili, že jo. Nechtěl by ses ještě sejít? Vážně se mi to líbilo a ……“ nemusí být tím, čím se na první pohled zdá. Ale pokud si nemůžete pomoci a vidina rentiéra či žhavé noci s náhodnou známostí vám rozleptává mozkové buňky, je dobré mít v záloze nějaké zařízení důchodového věku, např. starý smartphone nebo tablet nedisponující žádnými citlivými daty a nijak nespárovaný s vaším počítačem a na něm tyto položky otevírat. Významnou část práce v tomto odvedou samotné emailové schránky, které ty nejokatější zprávy automaticky třídí do složek spam či hromadné.
Pero a papír
Internet
Hlavním heslem dne je zde opatrnost a to především u mužů (co si budeme nalhávat), kde by měla platit takřka absolutní askeze, což je ovšem utopistická představa. A tak když už není zbytí a vy se přece jen chcete seznámit s nejžhavějšími novinkami na poli kontaktních mezilidských vztahů, navštěvujte pouze prověřené a notoricky známé stránky disponující tímto obsahem a vystříhejte se zcela jasných clickbaitů. Na muže ovšem čekají ještě další nástrahy, jako např. zázračné kapky z antarktického jednorožce, které vám za měsíc prodlouží penis nejméně o deset centimetrů, kompletně obnoví erekci a vlasový porost na hlavě i jinde a ještě vám vyléčí choroby, o kterých ani nevíte, že je máte. Ale ani ženy nejsou z obliga, pozor si dávejte hlavně na zázračné přípravky, které vás do plavkové sezóny zaručeně zbaví všech přebytečných kil či pleťové krémy pohybných účinků. To nejmenší, o co můžete v tomto případě přijít, jsou vaše peníze a někdy jako bonus dostanete i něco na oplátku.    
Muž v knize s notebookem 
Počítač
Základem je zde kvalitní antivirový program, který je schopen vás zbavit většiny hrozeb. Nic a nikdo v našem světě ovšem není dokonalé a platí to i v tomto případě. Dodržujte tedy pokud možno výše zmíněné rady. Navíc si chraňte svá hesla, neukládejte je do počítače, odolejte pohodlnosti a nikdy se trvale nepřihlašujte. Pokud ji nepoužíváte, zakryjte si webkameru, nikdy nevíte kdo se dívá, případy kdy hackeři tímto způsobem z klávesnice odečetli hesla či natočili a pak vydírali své oběti, jsou velice časté.
Závěrem lze říci, že absolutní ochrana prostě neexistuje, pokud se tedy nerozhodnete, že si necháte zrušit připojení na internet a začnete psát dopisy.