Kompaktní zářivky prošly mnoha technologickými změnami
O kompaktních zářivkách se toho napovídá, na jejich adresu padnou zpravidla slova hanlivá. Lidé si je dobře pamatují ještě z doby pádu železné opony a expanze nových technologií i na našem tuzemském trhu. Tehdy šlo skutečně o světla s nízkým podáním barevného spektra, blikající při náběhu, a s omezenou životností závislou na počtu spínacích cyklů. A to za poměrně vysokou cenu. Dnes to však již neplatí.
Životnost a spotřeba elektrické energie
V současné době se tento typ osvětlovací techniky vyrábí s luminofory (fluorescenční vrstvou na vnitřní straně skleněné trubice), které vyžadují velmi nízkou spotřebu elektřiny. Ve srovnání s vláknovou žárovkou je to zhruba o 80 procent méně. Životnost se dnes prodloužila z původních 4 tisíc na 15 – 20 tisíc hodin. Tyto žárovky nejsou citlivé ani na přepětí v síti.
Předřadníky
Ve starších typech (od poloviny 90. let) se ještě můžete setkat s indukčním elektromagnetickým předřadníkem. Podstatnou nevýhodou těchto výrobků bylo nepříjemné blikání při rozsvěcování a dlouhý náběh na plný výkon. Výrobci také upozorňovali na typickou nepříjemnou vlastnost zkracování životnosti v důsledku častého zapínání těchto světel. Moderní výrobky však mají uvnitř patice zabudovaný elektronický předřadník. Jeho výhody jsou ve srovnání s tím indukčním jednoznačné – o polovinu nižší spotřeba elektřiny, neblikají při startu a nejsou citlivé na časté rozsvěcení a zhasínání.
Index podání barev Ra
Barva chromatičnosti (světelné spektrum) a index podání barev Ra, který porovnává světelný zdroj se spektrem vyzařovaným sluncem, byl obecně u prvních typů kompaktních zářivek velmi nízký. Zpravidla se jednalo o nažloutlé teplé odstíny bílého světla, které byly vhodné pro večerní tlumené osvětlení, nikoliv pro práci. Chybějící modrá barva spektra způsobovala únavu a navozovala spíše relaxační atmosféru, než aby podněcovala k pracovnímu úsilí a bdění. To však platilo před dvěma desítkami let. Dnes se poměrně běžně na trhu vyskytují i plnospektrální osvětlovací zdroje, jejichž index Ra je velmi vysoký (kolem 85). Napodobují takřka denní sluneční světlo, které je pro lidský zrak nejpřirozenější.